Een eigen penning maken!
Masterclass | Zondag 23 november| 13.00 – 16.30 uur | Museum Henriette Polak
Penningen worden al eeuwen vervaardigd ter gelegenheid van een bijzondere gebeurtenis, als prijs, herdenking, eerbetoon of… zomaar. Tijdens deze masterclass maak je kennis met de rijke traditie van penningen en leer je hoe je zelf een uniek exemplaar kunt creëren.
Je leert:
• hoe je een penning ontwerpt,
• hoe je tekst en beeld samenbrengt,
• en hoe je met behulp van een gipsen mal een kleine oplage kunt maken.
Daarnaast krijg je een exclusief kijkje in de keuken van een ervaren penningmaker. Onder deskundige begeleiding ga je zelf aan de slag en maak je je eigen penning. We werken in een kleine groep met veel persoonlijke aandacht. Deze masterclass is geschikt voor zowel beginners als deelnemers met ervaring – iedereen is welkom!
Waar en wanneer?
Datum: Zondag 23 november 2025
Tijd: 13.00 – 16.30 uur
Kosten: € 65,- (incl. koffie/thee en tentoonstellingsbezoek)
Tickets: Koop hier je kaarten
Locatie: Museum Henriette Polak, ’s Gravenhof 4, Zutphen

Verloop van de workshop
Voorafgaand aan de workshop bezoek je in Museum Henriette Polak de expositie ‘Handzame sculpturen’, waar je meer dan 200 penningen kunt bekijken – en enkele zelfs in handen mag nemen. Hier worden ook twee korte documentaires vertoond die het maakproces laten zien: een zilveren gietpenning en een penning vervaardigd met moderne technieken. Kunstenaar en begeleider van de masterclass Da van Daalen geeft een toelichting en deelt alvast enkele handreikingen voor het ontwerpen van je eigen penning.
Daarna verplaatsen we ons naar de werkruimte, waar tafels en materialen klaarstaan om aan de slag te gaan.
Heb je al een onderwerp in gedachten? Neem gerust beeldmateriaal mee, zoals foto’s of schetsen.
Wil je vooraf je idee bespreken? Neem dan via educatie@museazutphen.nl contact op met Da van Daalen voor overleg. Heb je nog geen idee? Geen enkel probleem – vaak ontstaan de leukste ontwerpen gewoon tijdens het maken.
Aan het einde van de workshop gaat iedereen naar huis met een voltooide penning of een veelbelovend ontwerp, inclusief instructies om dit thuis verder uit te werken.
Over de Kunstenaar
Beeldhouwer Da van Daalen richtte zich na haar studie aan de Rijksakademie van beeldende kunsten in Amsterdam vooral op het hakken van grote beelden in natuursteen, totdat zij een opdracht voor het maken van een penning kreeg en ontdekte dat je op een klein schijfje een hele wereld kunt creëren.
‘Hoewel het maken van een penning hele andere eisen stelt dan een groot beeld in steen, vraagt het dezelfde zoektocht naar oplossingen en biedt het gelijkwaardige spannende avonturen – maar dan in handzaam formaat.’
Sindsdien maakt zij, naast beelden, penningen in opdracht particulieren, instituten, zoals de Vereniging voor Penningkunst, Stichting Frederik Ruysch, Vereniging van Architecten en vijf verschillende penningen voor de Domkerk in Utrecht. Voor het Ministerie van Financiën ontwierp zij verschillende munten, waaronder de Willem Alexander euromunten. Haar penningen zijn opgenomen in de collecties van grote musea in binnen- en buitenland.
